Besedy

Aktuálně


Nabídka besedy ČEROBYL NA KOLEČKÁCH

Před čtyřmi lety putoval vozíčkář s roztroušenou sklerózou, Honza Dušek, spolu se svým týmem 640km Španělskem do Santiaga de Compostely. Nyní se mu tým v čele s organizátorem Petrem Hirschem rozhodl splnit další sen - dopřát expedici na Ukrajinu s názvem ČERNOBYL NA KOLEČKÁCH.
Honza s pomocí dvanáctičlenného týmu, který jej celou dobu vlastnoručně táhl, podíval na několik dní do Černobylské zóny, do Kyjeva a nakonec i na nejvyšší horu Ukrajiny Hoverlu (2061 m.n.m.). Přestože měl Honza pro zdolání Hoverly připravené speciální jednokolečko, vrcholu nakonec nedosáhl. Terén k výstupu na úpatí hory byl extrémní a síly týmu stačily nakonec na zdolání jen 2/3 vrcholu, do 1650 m.n.m. I tak byla expedice úspěšná, veselá a dobrodružná. Nevěříte? Přijďte na přednášku a sami uvidíte!
Beseda je určena pro širokou veřejnost, ale též je vhodná i pro žáky základních škol - od druhého stupně výše. V rámci besedy se žáci dozvědí zajímavé informace z Ukrajiny, o černobylské havárii a podívají se také do karpatské oblasti.

O aktérech

Jan Dušek (1980)
Honza má diagnostikovanou progresivní formou roztroušené sklerózy a je odkázaný na invalidní vozík. Jeho sen byl absolvovat poutní cestu do Santiaga de Compostela spolu se svým tehdy devítiletým synem Jendou. A to se mu v roce 2017 za pomoci podpůrného týmu a přátel podařilo. V roce 2019, byť na invalidním vozíku vzal všechny své děti na jachtu do Chorvatska. Díky velké podpoře www.namornik.cz. A poslední velká cesta ho zavelda právě na Ukrajinu. Honza hledá odpovědi a jak se mu to daří, to se právě dozvíte z jeho poutavého vyprávění.
A proč cestuje? Chce druhým ukazovat a dokazovat, že na kolečkách život nekončí a i v těžké životní situaci je možné si splnit své sny a cíle.

Jiří Kalát
Pro Jirku to nebyla první a podle všeho ani poslední návštěva Černobylu a černobylské zóny. Díky svým cestovatelským zkušenostem byl velmi vítanou podporou celé expedice. A hlavně dostal důležitý úkol - celou cestu dokumentovat a fotografovat. Jirka o sobě říká: "Cestující pisálek přednášející pro lidi, kteří rádi naslouchají. Miluji Blízký východ a severní Afriku, ale rád se toulám kdekoliv, kde je možné zažít nějaké to dobrodružství či poznat něco nového." S Jirkou Dolejšem spoluzaložil Cestoklubu, kde se vytváří prostor pro přednášky ve virtuálním světě. Motto: „Půjdu kamkoliv, pokud je to dopředu.“ David Livingstone, skotský misionář, lékař, cestovatel a bojovník proti otroctví.
A prozradíme tajemství, Jirka z celé expedice napsal knihu, která bude slavnostně uvedena spolu s premiérou dokumentu Černobyl na kolečkách.

Délka: 75 minut s následným prostorem pro otázky a diskuzi

Nabízené termíny: jaro 2023

Technické předpoklady:  dataprojektor (HDMI nebo DVI vstup), promítací plátno, ozvučení (reprobedny), případně vlastní PC, které zvládne přehrát MP4 video soubory ve full HD rozlišení, v případě většího sálu ozvučení (mikrofon) ve stojánku

Cenové podmínky: individuální, vždy se snažíme vyjít vstříc

Reportáž Černobyl na kolečkách


Poptávkový formulář


  
CAMINÁTOR, aneb Camino na kolečkách živě

Tuto besedu již není možné objednat. Ale pokud máte zájem, můžete Honzovo a Petrovo povídání o putování do Santiaga de Compostela v roce 2017 zhlédnout v záznamu na CESTOKLUBu.
O besedě: Myslíte si, že na cestu za svým snem potřebujete plné zdraví, fůru peněz a spoustu dalšího? Přesvědčte se, že k tomu je zapotřebí hlavně touha, odhodlání a vytrvalost. Honza Dušek a Petr Hirsch vám představí jejich netradiční pouť na invalidním vozíku do Santiaga de Compostela ve Španělsku. Honzova Vás svým vyprávěním přesvědčí, že za mottem "Na vozíku život nekončí" nejsou jen prázdná slova, ale skutečné činy.

Beseda je vhodná i pro žáky základních škol - od druhého stupně výše. V rámci besedy se žáci dozvědí základní informace o svatojakubské cestě, o roztroušené skleróze a hlavně budou moci položit zvídavé otázky Janu Duškovi.

O aktérech
Jan Dušek (1980) má diagnostikovanou progresivní formou roztroušené sklerózy a je odkázaný na invalidní vozík. Jeho sen byl absolvovat poutní cestu do Santiaga de Compostela spolu se svým devítiletým synem Jendou. Rozhodl se pokořit Svatojakubskou cestu hned z několika důvodů. Sám pro sebe vyrazil s prosbou o zpomalení průběhu nemoci. Všem ostatním chce hlavně ukázat, že na kolečkách život nekončí a i v těžké životní situaci je možné si splnit své sny a cíle.

Petr Hirsch se pokusil obejít pěšky svět. Též jste o něm mohli slyšet s jeho 16000 km dlouhém vejšlapu, kdy pěšky putoval z domova do Santiaga de Compostela, Říma a Jeruzaléma. Od roku 2013 na více než 150 místech po celé ČR své putování představil v poutavé besedě "šestnáctitisícikilometrovej vejšlap". Od roku 2015 organizuje poutě pro veřejnost a rozhodl se pomáhat a podporovat druhé v jejich prvních krůčcích na cestách.

Délka: 75 minut s následným prostorem pro otázky a diskuzi


Upoutávka - CAMINÁTOR - s kolečky život začíná
Archiv besed CAMINÁTOR

2017
 • 15. 9. 2017 - Kulturní dům, Milevsko
 • 17. 9. 2017 - Gymnázium Kutná Hora
 • 17. 10. 2017 - premiéra filmu s besedou ve Dvoře Králové nad Labem, kino Svět
 • 23. 11. 2017 - beseda pro klienty domova svatého Josefa v Žirči
 • 28. 11. 2017 - Střední škola F. D. Roosevelta Brno, beseda pro studenty
 • 28. 11. 2017 - Vlašim, organizováno farní charitou
 • 11. 12. 2017 - Domov pro seniory, Studénka
 • 21. 12. 2017 - DINO school, žáci 2. stupně
 • 21. 12. 2017 - Domov pro seniory Praha - Háje
2018

Turné Slovensko - Orava Camino tour 2018
 • Streda 21.11., 9:30 hod. -  v Kultúrnom dome v Trstenej, ulica Československej armády 957/13,028 01 Trstená
 • Streda 21. 11., 15.30 hod. -  Dom Kultúry v Námestove, ulica Štefánikova 208/7, Námestovo
 • Štvrtok 22. 11., 8:30 hod. - Ve starom kultúrnom dome v Zákamennom. Ul. Jána Vojtašáka 1060/39, Zákamenné
 • Štvrtok 22. 11., 12.25 hod. - Gymnázium M.Hattalu v Trstenej, ulica Železničiarov 278/23
 • Piatok 23. 11., 9:00 hod. - SOŠ na Hattalovej ulici 968/33, Námestovo
 • Piatok 23. 11., 18:00 hod. - Kaviaren Papa, Kulturpark, Košice
 • Nedeľa 25. 11., 14:00 hod. -  v Kultúrnom dome v Oravskom Veselom č. 374
 • Nedeľa 25. 11., 18:00 hod. -  Dom Kultúry v Námestove, ulica Štefánikova 208/7, Námestovo
2019
2020
2021
Přehled realizovaný výstav